„Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.” Niech ten cytat wzbudzi w Tobie motywacje do nauki lub pracy!
„If you’re going through hell, keep going.”
Autorem tego cytatu jest Winston Churchill. Jeśli chciałbyś przybliżyć sobie jego postać, możesz więcej o nim poczytać w artykule z Wikipedii napisanym po polsku lub po angielsku. A tymczasem zastanówmy się dlaczego :
„Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.”
Piekło to «sytuacja, wydarzenie lub miejsce bardzo nieprzyjemne i przysparzające cierpienia», a w takim momencie może ogarnąć nas pragnienie do odpuszczenia sobie i dania za wygraną. Na gruncie nauki języka obcego może to wyglądać tak: „Uczę się angielskiego już 12 lat (6 lat podstawówki + 3 lata gimnazjum + 3 lata liceum) i nadal nie wiem czym się różnią te wszystkie czasy, nawet nie wiem ile ich jest!?” albo „Wszyscy mówili, że hiszpański jest taki łatwy, a ja uczę się od roku i nadal wszystko to czarna magia!” lub „Zdałam dobrze maturę z angielskiego, a na studiach miałam nawet Business English, a w pracy boję się odebrać telefon od zagranicznego kontrahenta…” Być może ogarnia Ciebie czasami takie myślenie. Co wtedy?
„Nie zatrzymuj się.”
Jeśli chcesz lub chciałeś nauczyć się języka obcego, a teraz wygląda na to, że nic z tego nie wychodzi, to możesz być pewny jednego: Poddanie się w niczym nie pomoże. Będziesz dalej tam gdzie jesteś. A tego przecież nie chcesz. Dlatego trzeba zrobić jedną z dwóch rzeczy: 1) okazać wytrwałość i kontynuować naukę albo 2) zmienić metodę, ale dalej kontynuować naukę.
W przypadku dalszego kontynuowania nauki w ten sam sposób (np. jeśli jesteś na studiach i nie możesz ot tak po prostu zmienić przedmiotu lub wykładowcy), warto byś popracował nad swoją wewnętrzną motywacją. Ona da Ci siłę, do wytrwania w nauce, która przy okazji okaże się przyjemniejsza. Zadaj sobie pytania: „Jak życie moje i moich bliskich zmieni się na lepsze, kiedy poprawię znajomość języka obcego? Jak inni wyrażą swoje uznanie, widząc (i słysząc) moje umiejętności językowe? Jak będę mógł pomóc innym znając język obcy? Jak będzie wyglądało moje życie towarzyskie jeśli będę udzielał się na zajęciach? Ile da mi satysfakcji zwiększanie swojego poziomu językowego?” Napisz odpowiedzi do tych pytań na kartce i trzymaj ją w podręczniku. Czytaj ją za każdym razem kiedy nie masz ochoty się uczyć, a wtedy się nie zatrzymasz.
A co wtedy, kiedy dysponujesz większą swobodą i możesz wybrać inne podejście niż dotychczas? Dokonaj zmian. Jeśli uczyłeś się samemu, zapisz się na kurs. Jeśli uczyłeś się z korepetytorem, zacznij uczyć się samemu. Jeśli do tej pory korzystałeś z podręcznika do nauki języka, zainwestuj w fiszki lub zacznij słuchać piosenek w języku obcym lub oglądać seriale (koniecznie bez polskich napisów). A co poradzić na konkretne problemy językowe?
- przy niezrozumiałej gramatyce angielskiej, polecam English Grammar in Use (dla poziomu B1 lub B1+) lub Essential Grammar in Use (poziom A2 lub A2+). Obie pozycje napisał Raymond Murphy.
- skoro hiszpański pozostaje zagadkowy, dobrze byłoby zwiekszyć zasób słownictwa podanego razem z kontekstem za pomocą fiszek STARTER lub CZASOWNIKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH albo przy pomocy klejek
- przełamanie blokady przed mówieniem jest bardzo proste podczas nauki metodą bezpośrednią, np. Avalon Quantum English
Mam nadzieję, że kiedy następnym razem ogarnie Cię zniechęcenie, wrócisz na tę stronę i odzyskasz siły… aby iść dalej!
Co sądzisz o cytacie motywacyjnym „Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.”? Jak możesz zastosować go ucząc się języka obcego? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej: