hyba każdy rodzic chce, aby jego dziecko samo chciało się uczyć. Niestety, jak to z dziećmi i dorastającą młodzieżą bywa, zapał do nauki dorównuje chyba tylko chęci do sprzątania własnego pokoju. Za to nie ma dla nich najmniejszego problemu znaleźć czas na granie na komputerze lub konsoli. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się gry online, gdzie rywalizuje się i współpracuje z innymi graczami z całego świata. Na szczęście zdecydowana większość z nich jest po angielsku. Dzięki temu dziecko jednocześnie spędza czas na rozrywce i nauce języka.
Chyba każdy rodzic chce, aby jego dziecko samo chciało się uczyć. Niestety, jak to z dziećmi i dorastającą młodzieżą bywa, zapał do nauki dorównuje chyba tylko chęci do sprzątania własnego pokoju. Za to nie ma dla nich najmniejszego problemu znaleźć czas na granie na komputerze lub konsoli. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się gry online, gdzie rywalizuje się i współpracuje z innymi graczami z całego świata.
Na szczęście zdecydowana większość z nich jest po angielsku. Dzięki temu dziecko jednocześnie spędza czas na rozrywce i nauce języka.
Zespołowe gry online stanowią źródło cennych zalet w uczeniu się języka obcego:
- dostarczają wspaniałej możliwości używania autentycznego języka,
- zachęcają do sprawdzania nieznanych słów w słownikach (online),
- umożliwiają interakcja z żywymi ludźmi,
- uświadamiają, że językiem obcym można posługiwać się nie tylko w klasie,
- poszerzają horyzonty kulturowe w trakcie luźnych pogawędek z graczami z innych krajów,
- zapoznają z nieformalną odmianą języka.
Warto zatem uważniej przyjrzeć się w co grają nasze dzieci. Jeśli granie przez internet ma przynieść korzyści językowe, to gra powinna 1) mieć interfejs w języku angielskim 2) posiadać możliwość komunikacji z innymi „żywymi” osobami z innych krajów 3) zachęcać do współpracy między graczami.
Trzy słowa przestrogi. Po pierwsze, zawsze pomagajmy dziecku wybrać odpowiednia grę. Musi się ona podobać nie tylko naszej pociesze, ale także nam, rodzicom. Po drugie, nauczmy dziecko właściwego zachowania online, np. żeby nigdy nie podawało swojego adresu w internecie. Po trzecie, gry online powinny stanowić zachętę do używania języka, a nie tylko jedyny powód jego używania. Warto wypatrywać okazji do używania języka poza komputerem i zajęciami szkolnymi, np. wymiana uczniów z zagraniczną szkołą, jednodniowy wyjazd za granicę, itp.
Ikona wpisu: gra Clash Of Clans, najpopularniejsza gra online na platformie iOS, producent: Supercell
About the Author
Michał A. Nowakowski
FacebookCzłowiek: wizjoner/indywidualista.
Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel w latach 2011-2024. Od 2024 współwłaściciel zorientowanej na rezultaty szkoły językowej Squteczni sp. z o.o., gdzie sprawuje funkcje Metodycznego Wizjonera.
Świetny artykuł, poruszający na prawdę ważną kwestię sposobu zachęcania dzieci do nauki języków, zwłaszcza dla rodziców. Często bowiem, moim bynajmniej zdaniem, rodzice zapominają iż ich pociechy najchętniej i najszybciej uczą się właśnie po przez zabawę. Dobrze jest im to umożliwić, pamiętając jednak o zagrożeniach wynikających podczas korzystania z internetu.
Poprzez zabawę można się dużo słówek,zwrotów nauczyć. Ale tak trzeba uważać w co gra nasze dziecko. Na rynku jest mnóstwo gier ale nie wszystkie służą odpowiedniej rozrywce.