Smile in the mirror
motywacja
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  1 marca 2017
Zaktualizowano: 1 września 2020
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Motywacja na marzec 2017

Słyszałeś kiedyś taką radę: „Smile in the mirror”? Być może wydaje Ci się, że to nic wielkiego, ale tak naprawdę zaskoczy Cię ,co na ten temat mówią badania naukowe. I jak to pomoże Ci to w nauce, pracy i zyciu.

Czy ciężko Ci się zmotywować w trakcie odrobinę ponurego przejścia zimy w wiosnę? Może to pomoże:

"Smile in the mirror. Do that every morning and you'll start to see a big difference in your life"

Autorem tego cytatu jest Yoko Ono (po japońsku 小野 洋子 Ono Yōko). Jest amerykańską artystką, wokalistką i feministką pochodzenia japońskiego. Była żoną Anthony'ego Coksa, a następnie Johna Lennona, członka zespołu The Beatles.

Smile in the mirror?

Yoko Ono nie jest jedyną osobą twierdzącą, że uśmiech ma ogromny wpływ na Twoje życie. Ostatnio przeczytałem, o tym jak Mark Messnick, 17-letni autor bestsellerów, zauważył, że najlepszym usprawnieniem jakiego dokonał w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest oglądanie przez 5 minut komików lub kabaretów zaraz po obudzeniu się. Dzięki temu sam częściej się uśmiechał przez cały dzień i ta jedna czynność zwiększyła jego produktywność i osiąganie zamierzonych celów.

Badanie w Wayne State University z 2010 roku pokazało, że uśmiech może przedłużyć nasze życie. Przeanalizowano zdjęcia bejsbolistów z Major League Baseball (MLB) – najważniejszej amerykańskiej ligi baseballu z 1952 roku. Gracze, którzy na zdjęciach nie byli usmiechnięci żyli średnio 72,9 lat, a ci, którzy się uśmiechali 79,9, czyli SIEDEM lat dłużej!

W innym badaniu przeprowadzonym na UC Berkeley uczeni LeeAnne Harker i Dacher Keltner porównali zdjęcia z rocznika pamiątkowego na zakończenie studiów z dalszymi losami osób na zdjęciach. Okazało się, że mierząc uśmiech na zdjęciach można przewidzieć jak długie i satysfakcjonujące małżeństwo będą wieść, jak bardzo będą odczuwać szczęście i w jakim stopniu będą inspiracją dla innych. Osoby, z najszerszymi uśmiechami miały najwyższe wskaźniki.

Na podstawie innych badań oszacowano, że stymulacja mózgu dzięki 1 uśmiechowi = 2 000 batoników czekoladowych. Jeden uśmiech to też taka sama stymulacja mózgu jak otrzymanie 80 000 złotych. Nic dziwnego, że dzieci (uśmiechające się średnio 400 razy dziennie) są szczęśliwsze niż dorośli (uśmiechający się średnio 20 razy dziennie).

Jak to robić?

Możesz zacząć od rady Yoko Ono i uśmiechać się codziennie do siebie w lustrze ("Smile in the mirror"). Jeśli chciałbyś bardziej szczegółowe wskazówki skorzystaj z przewodnika na WikiHow, zawierającego konkretne sugestie razem z obrazkami. Oto kilka z nich:

 • Uśmiechaj się szczerze, czyli całą twarzą, a nie tylko kącikami ust.
 • Przypomnij sobie miłe wspomnienie lub osobę, którą kochasz.
 • Przyglądaj się uśmiechającym się osobom.
 • Ustaw sobie przypomnienie.
 • Prowadź dziennik uśmiechu.
 • Słuchaj pokrzepiającej muzyki.
 • Unikaj narzekających ludzi.
 • Zarezerwuj sobie czas na pożądny śmiech.
 • Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi.

Może uśmiechniesz się teraz?

smile in the mirror

Krótko podsumowując wypowiedź Yoko Ono, co trzeba zrobić, aby nasze życie się poprawiło, choćby odrobinę? Nieważne jak często się uśmiechasz, rób to częściej: rano, w drodze do pracy lub szkoły, do swoich kolegów i koleżanek, do obcych ludzi na ulicy, do przyjaciół i członków rodziny. Pożyjesz dłużej, będziesz się cieszył lepszym małżeństwem i będziesz… szczęśliwszy. To o to chyba w życiu chodzi, prawda? 😀

Kim jest autor wpisu?
radość z mówienia

Michał A. Nowakowski

Facebook

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

 • poruszać się po lotnisku 🛩️
 • zamówić posiłek w restauracji 🍝
 • wynająć samochód 🚗
 • poprosić o pomoc 🛟
 • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.